Newsletter #25/2024: CBAM - Aktuální informace a novinky
31. červenec je poslední řádný termín podání hlášení CBAM za 2. čtvrtletí roku 2024. Toto hlášení je zároveň poslední, ve kterém je možné použít referenční hodnoty. Pro zprávu za 3. kvartál 2024 je již nutné vykazovat skutečné hodnoty emisí získané od výrobce. Jak se k těmto hodnotám dostat? I to je obsahem dnešního monotematického newsletteru.
Harmonogram řádných hlášení a oprav
V CBAM oddílu evropského portálu obchodníka se objevily některé změny a novinky:
1) Pouze TUNY
- od 2. čtvrtletí 2024 by měla být čistá hmotnost vždy vykazována v tunách (kg již nebude možné zvolit).
- V případě předchozí zprávy, kdy bylo množství uváděno v kg, budete muset změnit čistou hmotnost na tuny.
2) Duplikace CBAM zboží
- V případech, kdy jsou informace o emisích podobné pro různé zboží, které se vyrábí ve stejném zařízení, lze použít funkci "Duplikovat zboží„.
- Duplikované zboží lze podle potřeby upravit.
3) Stanovení emisí podle metod již používaných v místě, kde se zařízení nachází:
- Pokud vedou k obdobnému rozsahu a obdobné přesnosti údajů, lze použít metody již používané pro monitorování emisí nebo stanovení ceny uhlíku ze třetích zemí (ale jen do konce roku 2024)
4) Zjednodušení pro podávání zpráv
- V případech, kdy jsou informace o emisích podobné pro různé zboží, které se vyrábí ve stejném zařízení, lze použít funkci „Duplicate Good". Duplikované zboží lze podle potřeby upravovat.
- Použití XML souborů pro zautomatizování podávání zpráv.
- Vytvořit zprávu pomocí zprávy předchozí
Asi největší změna se týká standardních (defaultních) hodnot. Ty lze použít ve 100% pouze pro dovozy do 30.6. 2024.
Pro dovozy po tomto datu bude možné použít takovou hodnotu už pouze na 20% emisí ve složeném zboží (prekurzory).
Musí být použity pro dovoz elektřiny a pro nepřímé emise, pokud nejsou splněna určitá kritéria.
Pokud provozovatel vyrábí složené zboží a nakupuje prekurzory, které se na celkových vložených emisích podílejí méně než 20 %, může použít standardní hodnoty k určení emisí tohoto prekurzoru.
Pokud většinu vložených emisí výrobku tvoří prekurzory (např. pokud provozovatel nakupuje ocelové tyče pro výrobu šroubů a matic), může výrobce použít standardní hodnoty pro svůj vlastní výrobní proces za předpokladu, že od výrobců prekurzorů obdrží spolehlivé údaje o jejich vložených emisích a že jejich vlastní výrobní proces se na celkových vložených emisích podílí nejvýše 20 %.
A jak se tedy ke skutečným hodnotám dostanete?
Samozřejmě jedině ve spolupráci s výrobcem. V podstatě existují 3 možnosti z nichž jedna je dočasná:
1) Výpočtem - V principu jde o určení všech paliv a vstupních materiálů spotřebovaných během výroby, vynásobené výpočtovými faktory jako např. emisní faktor
2) Měřením - Kontinuální měření emisí přímo ze zdroje na úrovni zařízení
3) Jiné - Metody, které už zařízení používá v rámci monitorování emisí v jejich zemi. Lze použít pouze do konce roku 2024
Pro získání a výměnu potřebných informací připravila Evropská komise šablonu, kterou jsme již dříve sdíleli, ale upozorňujeme na její novou verzi 2.1. z 5.6. 2024.
Dřívější verzi nepoužívejte!
Zde najdete odkaz na vyplnění komunikační šablony výrobcem. Po vyplnění informací výrobcem dojde k automatickému výpočtu hodnot, které deklarant přenese do CBAM reportu.
Uvádíme zde také anglickou verzi návodu vyplnění, kterou lze zaslat přímo výrobci, ať už v pdf verzi , nebo ve formě návodného webináře (opět v anglickém jazyce).
A co vám Ministerstvo životního prostředí, potažmo Evropská komise radí, pokud vám výrobce údaje neposkytne?
1) Použít referenční hodnoty (ovšem pouze do 30.června 2024)
2) Získání emisních informací přidat jako smluvní podmínku
3) Výrobce upozornit, že pokud nebude dodávat potřebné údaje, může ze strany dovozců dojít ke změně dodavatele.
4) Výrobce upozornit, že pokud nebudou monitorovat své emise, v definitivním období bude jejich zboží zatížené vysokou cenou uhlíku (budou používány standardní hodnoty vycházející z emisní náročnosti nejhorších zařízení) a budou tak finančně znevýhodněni oproti výrobcům, kteří své emise monitorovat budou