Intermodální spojení mezi ČR a severoevropskými přístavy (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam, Antverpy) čeká v říjnu zatěžkávací zkouška. Hlavní (a z hlediska kapacity v podstatě jediný) železniční koridor bude mezi Bad Schandau a Děčínem v druhé polovině října zcela uzavřen na dlouhých 10 dní. Bude to mít pro spojení ČR s přístavy na severu podobný dopad (v neporovnatelně menším měřítku) jako bylo ucpání Suezského průplavu lodí Ever Given v březnu 2021. Náhradní trasy sice existují, ale nemají srovnatelnou kapacitu, rychlost a levnější také nejsou. Tento fakt bude potřeba brát v úvahu při plánování výroby a celého přepravního řetězce. Budeme vás individuálně a průběžně informovat o možnostech, jak z té šlamastyky vyjít s co možná nejzdravější kůží. Případně nás kontaktujte pro více informací.
A když už jsme zmínili uvíznutí lodi Ever Given v Suezu v roce 2021 – až nyní zveřejnil Panamský lodní rejstřík, kde je loď registrována, výsledky šetření havárie. Na základě komentáře na portálu Splash 24/7 volně shrnujeme takto:
Při incidentu došlo k celému řetězci chyb. Pod nesprávné vyhodnocení povětrnostních podmínek se podepsali všichni – jak Řízení dopravy v průplavu, tak kapitán lodi a zejména lodivodi neboli piloti*), kteří loď průplavem provedli.
V čase proplutí foukal v Suezu silný nárazový vítr a byla snížená viditelnost. Za takovýchto podmínek je obvyklé požádat o pomoc remorkéry, které se uvážou na příď a záď lodi a svou silou a obratností dokáží tak velkou loď ovládat lépe než vlastní motory a kormidlo lodi. Takto velké lodě (kapacita 20 124 TEU, délka 400m) v pomalých rychlostech vzhledem k celkové váze, délce a setrvačnosti těžkopádně manévrují a velmi pomalu reagují na řídící pokyny z můstku. Ovšem použití remorkérů stojí nemalé peníze navíc…**)
Podle záznamů jela loď průplavem rychleji než je povoleno, piloti se na můstku hádali, nepožádali kapitána o součinnost – koneckonců situaci nepomohla ani jazyková bariéra mezi kapitánem lodi a oběma piloty mluvícími arabsky. Vnější podmínky (nárazy větru, špatná viditelnost) a chaotické řízení lodi (prudké zrychlování a kormidlování) měly přímý vliv na ztrátu manévrovatelnosti lodi a jejímu uváznutí na mělčině.
Učebnicový případ institutu (případu) Společné havárie - General Average: nikdo za nic nemůže, ale vyproštění zaplatí majitel zboží. Těch, kteří měli přepravu pojištěnu „all risk“ se dodatečné náklady (podíl na nákladech na vyproštění lodi) netýkají. Naše pojištění, které vám na vyžádání zajistíme takové výlohy pokrývá.
*) průjezd lodí průplavy, nebo navedení lodi do přístavu řekou (např.po Labi do Hamburgu) i přistávací manévry řídí na lodi piloti (přístavní kapitáni), kteří perfektně znají místní poměry – proudy, zanesení dna, orientaci na malém prostoru apod. – lépe než kapitán lodi, který je na můstku pochopitelně přítomen a je k případné dispozici pilotům, protože on zase lépe zná možnosti lodi samotné.
**) K práci remorkérů viz tato dvě krátká videa:
Přečtěte si plnou verzi newsletteru
zde.